skip navigation

Tournaments

SVMHA Atomic Cup

  • Dates: November 30 - December 2, 2018
  • Cost: $1,000
  • Divisions: Atom A1, A2 and Female Atom A1
  • Guaranteed 4 games

For more information, please contact Renae Dnes at svmhatomtournament@gmail.com .


A1 Boys Schedule

Date Time Rink Home Score Visitor Score
ROUND ROBIN
Wed Nov 28th 7:30 PM East St. Paul Arena River East Royals White 3 St. Vital Falcons 8
Fri Nov 30th 12:45 PM St Vital Arena St. Vital Falcons 9 Kenora Thistles 0
Fri Nov 30th 1:00 PM Dakota Arena ‐ South Rink Heritage Victoria Canucks 1 St. Boniface Seals 2
Fri Nov 30th 5:40 PM Dakota Arena ‐ South Rink Niverville Clippers 6 St. Vital Falcons 7
Fri Nov 30th 6:00 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Boniface Seals 2 Minot Wolves 2
Fri Nov 30th 6:50 PM Dakota Arena ‐ South Rink Heritage Victoria Canucks 5 River East Royals White 4
Sat Dec 1st 9:30 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Falcons 7 Heritage Victoria Canucks 2
Sat Dec 1st 10:20 AM Dakota Arena ‐ South Rink Minot Wolves 4 River East Royals White 2
Sat Dec 1st 1:50 PM Dakota Arena ‐ South Rink Kenora Thistles 0 St. Boniface Seals 6
Sat Dec 1st 2:10 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Niverville Clippers 3 Minot Wolves 6
Sat Dec 1st 5:40 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink River East Royals White 9 Niverville Clippers 3
Sat Dec 1st 6:50 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Kenora Thistles 1 Heritage Victoria Canucks 9
Sun Dec 2nd 8:00 AM Dakota Arena ‐ South Rink Minot Wolves 5 Kenora Thistles 1
Sun Dec 2nd 8:20 AM Dakota Arena - Sailun Rink St. Boniface Seals 3 Niverville Clippers 2
FINALS
Sun Dec 2nd 11:30 AM Dakota Arena ‐ South Rink 3rd - Minot Wolves 6 4th - Heritage Victoria Canucks 4
Sun Dec 2nd 11:50 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink 1st - St. Vital Falcons 4 2nd - St. Boniface Seals 1

A1 Boys Standings

Team Game #1 Game #2 Game #3 Game #4 Total GF GA Diff
Heritage Victoria Canucks 2 10 1 12 25 16 14 +2
Kenora Thistles 0 0 0 1 1 2 25 -23
Minot Wolves 6 10 10 11 37 17 8 +9
Niverville Clippers 3 2 1 2 8 14 25 -11
River East Royals White 1 2 2 11 16 18 20 -2
St. Boniface Seals 10 6 13 10 39 13 5 +8
St. Vital Falcons 11 13 9 11 44 29 11 +18

A2 Boys Schedule

Date Time Rink Home Score Away Score
ROUND ROBIN
Fri Nov 30th 2:10 PM Dakota Arena ‐ South Rink Lord Selkirk Fishermen 1 St. Vital Lazers 2
Fri Nov 30th 2:30 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Park City West 4 St. Vital Bruins 4
Fri Nov 30th 7:10 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Lazers 2 St. Boniface Seals Red 5
Sat Dec 1st 9:10 AM Dakota Arena ‐ South Rink Park City West 0 St. Boniface Seals Red 11
Sat Dec 1st 10:40 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Bruins 0 Lord Selkirk Fishermen 8
Sat Dec 1st 1:00 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Lazers 11 Park City West 2
Sat Dec 1st 4:30 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Bruins 2 St. Vital Lazers 3
Sat Dec 1st 8:00 PM St Vital Arena St. Boniface Seals Red 6 Lord Selkirk Fishermen 6
Sun Dec 2nd 9:30 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Lord Selkirk Fishermen Park City West
Sun Dec 2nd 10:20 AM Dakota Arena ‐ South Rink St. Boniface Seals Red 5 St. Vital Bruins 1
GOLD MEDAL GAME
Sun Dec 2nd 1:50 PM Dakota ‐ South Rink 1st - St. Boniface Seals Red 2 2nd - St. Vital Lazers 4

A2 Boys Standings

Team Game #1 Game #2 Game #3 Game #4 Total GF GA Diff
Lord Selkirk Fishermen 2 13 6 21 14 8 +6
Park City West 6 0 0 6 6 18 -12
St. Boniface Seals Red 10 13 6 12 41 23 9 +14
St. Vital Bruins 6 0 2 0 8 7 19 -12
St. Vital Lazers 10 2 12 10 34 16 10 +6

A1 Girls Schedule

Date Time Rink Home Score Visitor Score
ROUND ROBIN
Fri Nov 30th 1:20 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink St. Vital Chill White 4 Rockets Navy 0
Fri Nov 30th 2:00 PM St Vital Arena St. Vital Chill Red 4 Rockets White 1
Fri Nov 30th 3:20 PM Dakota Arena‐ South Rink Dryden Mighty Moose 0 Stars Purple 9
Fri Nov 30th 4:30 PM Dakota Arena‐ South Rink Lake of the Woods Canucks 0 Brandon Wheat Kings 1
Sat Dec 1st 8:00 AM Dakota Arena‐ South Rink Stars Purple 4 Rockets White 2
Sat Dec 1st 8:20 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Lake of the Woods Canucks 1 Rockets Navy 4
Sat Dec 1st 11:30 AM Dakota Arena‐ South Rink Stars Purple 0 St. Vital Chill Red 4
Sat Dec 1st 11:50 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink Brandon Wheat Kings 2 St. Vital Chill White 6
Sat Dec 1st 3:00 PM Dakota Arena‐ South Rink Dryden Mighty Moose 0 St. Vital Chill Red 8
Sat Dec 1st 4:10 PM Dakota Arena‐ South Rink Rockets Navy 2 Brandon Wheat Kings 0
Sat Dec 1st 5:20 PM Dakota Arena‐ South Rink St. Vital Chill White 6 Lake of the Woods Canucks 1
Sat Dec 1st 6:30 PM Dakota Arena‐ South Rink Rockets White 8 Dryden Mighty Moose 1
A SIDE FINALS
Sun Dec 2nd 9:10 AM Dakota Arena‐ South Rink A‐1 1st - St. Vital Chill Red 4 4th - Rockets Navy 2
Sun Dec 2nd 9:15 AM St Vital Arena A‐2 2nd - St. Vital Chill White 3 3rd - Stars Purple 1
Sun Dec 2nd 1:00 PM Dakota Arena ‐ Sailun Rink 1st - St. Vital Chill Red 2 2nd - St. Vital Chill White 0
B SIDE FINALS
Sun Dec 2nd 10:40 AM Dakota Arena ‐ Sailun Rink 5th - Rockets White 2 6th - Brandon Wheat Kings 3
Sun Dec 2nd 12:40 PM Dakota Arena‐ South Rink 7th - Lake of the Woods Canucks 2 8th - Dryden Mighty Moose 0

A1 Girls Standings

Team Game #1 Game #2 Game #3 Total GF GA Diff
Dryden Mighty Moose 0 0 0 1 22 -21
Rockets White 1 1 2 11 9 +2
St. Vital Chill Red 11 13 13 37 15 1 +14
Stars Purple 13 11 0 24 11 6 +5
Rockets Navy 1 10 12 23 6 5 +1
St. Vital Chill White 12 12 11 35 16 3 +13
Brandon Wheat Kings 11 0 1 12 3 8 -5
Lake of the Woods Canucks 2 2 1 5 2 11 -9

Arena Addresses:

Dakota Community Centre - 1188 Dakota Street
St. Vital Centennial Arena - 580 St. Anne's Road

Atomic Cup Rules

1.  Home team will wear light coloured jerseys.

2.  A certified neck guard and mouth guard must be worn by all players at all times.

3.  All games will consist of two 12 and one 15-minute stop time periods (change on the fly).  Overtime will be played in playoff games only.

4. After a 1-minute rest period at the benches, the teams will play a single sudden victory 5-minute stop time period of 3-on-3.  In the event of a penalty it will go to 4-on-3.

5. If still tied, then a 3-person shoot out will determine the winner with the visiting team shooting first.  If still tied another player (that has not already shot) will shoot.  This will continue until the tie is broken.

7. The referees of the game will decide any disputes. All decisions are considered final and are not subject to appeal.

8. Hockey Winnipeg rules apply for game misconducts. If a match penalty is given to any player, that player will automatically be ejected from the remainder of the tournament.  Any player ejected from the tournament may also face further discipline from the appropriate league.

9. All teams must be ready to play 15 minutes prior to scheduled start time.  The game officials may, at their discretion, start the game up to 15 minutes early, giving no less than 5 minutes notice.  There will be a 2-minute warm-up on ice prior to game start for all games.

ROUND ROBIN PLAY POINTS SYSTEM

The winner of each period receives                   2 points
In the event of a period tie, each receives         1 point
A team that earns a shutout earns                      1 point
The game winner receives                                 6 points
In the event of a tie each team receives             3 points
Total points available for a team per game       13 points

ATOMIC CUP - RANKING / TIE BREAKS

Seeding

Teams will be seeded after the completion of the round robin games to allow ranking for playoff games.  Tie break criteria below will be used if required as per below:

Ranking/Tiebreakers

The following (in order) will be used to rank teams:

1. Total points,
2. Number of wins,
3. Head to head winner (if applicable),
4. Goal differential*,
5. Fewest goals against*,
6. Most goals for*.

*Maximum of +/-7 goal differential per game

Windsor Community Centre Hockey Tournament - Feb 2019

For more info, please contact Christine Strike  at cstrike@windsorcc.ca .